କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କ କଲେ ବଡ ଦାବି – ଟୀକା କୌଣସିବି ଦେଶ ତିଆରି କରୁ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ…

ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ମାସ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -19 ର ଟିକା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଟିକା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ। କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ବିଲ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ଏକ ବଡ଼ ଆକାରରେ କରାଯିବ। ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଏକ ଟିକା ଚାହୁଁଛୁ, ଥରେ ଏହା ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ନିରାପଦ ଅଟେ। ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତ ଆଡକୁ ଚାହିଁଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କୋଭିଡ୍ -19 ଟିକା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ| ଏହା ଭାରତରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ| ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ| ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଭାରତ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମକୁ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତର ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟିକା ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ। ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ, ନୋଭାଭକ୍ସ, ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ ଏବଂ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଯିବ ଟୀକା

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ମାସରେ କରୋନା ଟିକା ଆସିପାରେ। ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ଏବଂ 2021 ର ପ୍ରଥମ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଟିକା ପାଇବାକୁ ଆଶା କରୁଛୁ।

ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବେ ବୋଲି ଚୀନ୍ କହିଛି।